Bēniņu pārbūve: 15 +1 iespēja izbūvēt stilīgus bēniņus 

Ja tu tirgū meklē jaunuzceltu māju, ir vērts apsvērt visus tavu vajadzību aspektus — ne tikai pašreiz aktuālo, bet arī pamēģini iztēloties savas vajadzības nākotnē. Ja tu uzskati, ka mājas, kura tev iepatikusies, pašreizējā dzīvojamā platība nav pietiekami liela, vai tu domā, ka drīz būs vajadzīga lielāka platība, tas vēl nenozīmē, ka meklējumi jāturpina. Var gadīties, ka tu jau esi atradis meklēto... 

Bēniņu istabu izbūve ir risinājums 

Stāva telpas paplašināšanai vienmēr ir pieejamas vairākas iespējas. Iespējams, vienkāršākā un visacīmredzamākā iespēja ir bēniņu pārbūve. Lai tu par to varētu pārliecināties, mēs esam apkopojuši dažus svarīgus faktus, kas ietver pilnvērtīgas norādes un palīdzēs izvairīties no netīkamiem pārsteigumiem turpmāk.

Ikviena detaļa ir būtiska 

1. Ja māja nav gana liela (ģimene ir kļuvusi lielāka vai bērni vēl dzīvo kopā vienā istabā un viņiem vajadzīgas atsevišķas telpas), to pārdot un iegādāties jaunu nav vienīgais iespējamais variants. Pastāv arī mansarda rekonstrukcijas alternatīva. Šādā gadījumā jums nebūs jāpamet savas iemīļotās mājas vai apgabals, nevajadzēs šķirties no draugiem un taviem bērniem nebūs jāmaina skola. 

2. Velti pietiekami daudz laika, lai sagatavotos mansarda rekonstrukcijai. Vispirms sazinies ar vietējām iestādēm un noskaidro, kas ir atļauts un kas — ne. Ir vērts arī apmeklēt vietējā galvenā arhitekta biroju un iegūt noderīgu informāciju.  

3. Pat ja likumā nav noteikts, ka tev ir jābūt apstiprinātam ēkas plānojumam un jāpiesaista arhitekts, ja iespējams, tomēr ieteicams ar to konsultēties. Arhitekts var ne tikai piedāvāt dažādas iespējas, bet arī sazināties ar tādiem speciālistiem kā grunts mehānikas un statikas inženieri un kokmateriālu aizsardzības eksperti, kuri var precīzi novērtēt tavas mājas stāvokli. Tas ir svarīgi arī tāpēc, lai tu zinātu, kādi šķēršļi varētu rasties bēniņu pārveidošanas laikā. Taču pirms visa iepriekš minētā mēģini novērtēt savu māju un izlemt, vai bēniņus vispār var pārveidot par apdzīvojamu platību. Izskati visvienkāršāko sarakstu, kas ietver tādus jautājumus kā: “Vai griesti ir vismaz 2 metrus augsti?”  

4. Kad tu būsi iepazinies ar vietējiem celtniecības noteikumiem un novērtējis mājas stāvokli un raksturīgās pazīmes, tu varēsi ķerties pie ideju realizēšanas. Vienkāršākais veids, kā to paveikt, ir izmantot arhitekta palīdzību, ko nereti nosaka tiesību akti. Jebkurā gadījumā izvēlies arhitektu, kuram ir plaša pieredze bēniņu pārveidošanā un, kas vēl svarīgāk, kurš ir atvērts tavām idejām un ieklausās tavās vajadzībās.

5. Kad būs izstrādāti projekti, jāveic izmaksu aprēķins. Visērtāk to izdarīt, lūdzot celtniekiem sniegt cenu piedāvājumu par katru projekta īstenošanai nepieciešamo darba uzdevumu. Tev ir jāsazinās ar vairākiem celtniekiem. Projekta īstenošanas izmaksu plāna kalkulācijai var izmantot saņemto cenu piedāvājumu vidējo vērtību.

6. Ja tev ir tirgus vērtībai atbilstošs izmaksu aprēķins un tas saskan ar tavām finansiālajām iespējām, tu vari uzsākt mājas paplašināšanu. Tomēr pieredze rāda, ka projektu īstenošanas gaitā nereti ir jāveic neparedzēti darbi, kas kopējās izmaksas sadārdzina par 20%. Papildu izmaksu rašanās iespējamību var samazināt līdz minimumam, izmantojot labi sagatavotu un detalizētu projekta īstenošanas plānu, taču ir jāņem vērā, ka ne vienmēr izdosies izvairīties no negaidītām situācijām.

7. Ir divas iespējas, kā īstenot projektu. Pirmā — atrast profesionāļus un noslēgt ar tiem līgumus par katru darba posmu. Nepārprotams ieguvums šādā gadījumā var būt zemāka cena. Taču tas nozīmē, ka tu būsi atbildīgs par darbu plānošanu un tev būs jātiek galā ar termiņu kavēšanu. Otrā iespēja ir nolīgt galveno līgumslēdzēju. Tas ir dārgāk, taču atbrīvo tevi no nepieciešamības tērēt savu vērtīgo laiku profesionāļu atlasei, darbu plānošanai un, iespējams, vissarežģītākajam, — termiņu kavējumu risināšanai.

8. Tā ir klišeja, taču katram celtniekam un profesionālim patiešām piemīt divas no trim šādām raksturīgajām pazīmēm:speed izdarīt darbu pēc iespējas ātrāk, zema cena, augsta kvalitāte.
Tev ir jāsaprot, kuras divas iezīmes ir tev vissvarīgākās. Mūsuprāt, tā ir pēdējā (c). Bēniņu pārveide ir īpašs celtniecības veids, kam nepieciešama liela pieredze un kvalifikācija.

9. Plānojums: esi labs šaha spēlētājs un vienmēr paredzi vairākus soļus uz priekšu. Ja tagad ievietosi durvis, logus un lampas, kā arī ierīkosi elektrotīklu, vēlāk būs vieglāk pārplānot sienas vai mēbeles atbilstoši turpmākajām vajadzībām. Tāpat atceries ieplānot mantu glabātavu, kas bēniņos ar slīpiem griestiem var būt diezgan sarežģīti.

10. Piekļuve augšstāvam. Izvēlies kāpnes uz otro stāvu pārdomāti. Gādā, lai tad, kad vajadzēs uzkāpt augšstāvā, tev nebūtu jāšķērso visa māja. Izvairies no pārmērīgi daudz liekiem gaiteņiem. Plāno ērtas kāpnes. Padomā kā par vecākajiem, tā jaunākajiem ģimenes locekļiem. Pakāpienu augstumam nevajadzētu pārsniegt 17 cm, bet būtu jābūt tuvu 16 cm. Atceries par margām. 

11. Plānojot jumta logu konkrētu novietojumu, jānodrošina pietiekams parapeta augstums. Paturi arī prātā to, ka skatam ārpus loga ir jābūt pieejamam gan sēdus, gan stāvus. Ja apakšējais rāmis ir pārāk augstu, caur to var redzēt tikai pēc acu pavēršanas uz augšu, kas rada alas vai akas efektu. Savukārt augšējais rāmis nevar būt par zemu, jo tad skats ir tikai uz leju. Izvēlies tik lielu jumta loga izmēru, kāds ir maksimāli iespējamais, vai izmanto vairākus loga risinājumus, jo vēlāk nevarēsi to nomainīt, ja tas izrādīsies par mazu. 

12. Lai gan jumta logi nodrošina mansarda telpām daudz gaismas, tev noteikti iepriekš jāparedz, kā tu novērsīsi uzkaršanu un regulēsi apgaismojumu. Rūpīgi izvēlies logiem atbilstošus produktus aizsardzībai pret karstumu, piemēram, VELUX ruļļveida slēģus, kurus var darbināt ar saules vai elektroenerģijas palīdzību. Tādējādi tu vari pat neizmantot gaisa kondicionēšanu. Tomēr lūdzu ņem vērā, ka iekšējās žalūzijas nenodrošina aizsardzību pret uzkaršanu. Pret to aizsargā tikai ārējie līdzekļi. 

13. Plānojot apgaismojumu, liec lietā dažus trikus. No vienas puses, griestu slīpo virsmu dēļ tu vari atteikties no tradicionālajiem apgaismes ķermeņiem, kas stiprināmi pie griestiem. To vietā tu vari izmantot pie sienas stiprināmas konsoles, nišās izvietojamas lampas, kuras var ieslēgt ar pieskārienu, un/vai paslēptu LED apgaismojumu. No otras puses, tu vari izmantot logu dabiskā apgaismojuma priekšrocības, nemaz nerunājot par to, ka žalūzijas ir labs risinājums telpu aptumšošanai. Noteikti pārliecinies, vai tu izmanto savu bēniņu piedāvātās unikālās iespējas. Piemēram, pat bēniņu atklātās koka konstrukcijas var izmantot apgaismojuma uzstādīšanai. 

14. Viena tipiska bēniņu iezīme ir tāda, ka zemās vietas un nišas ir veidotas tā, ka to izmantošana sākumā šķiet neiespējama. Izmanto tās mantu glabāšanai, lai atlikušajā platībā būtu plašāka sajūta. Neaizsedz jumta iekšējo struktūru. Redzamie koka struktūrelementi piešķir telpai īpašu atmosfēru neatkarīgi no tā, vai nemaini to sākotnējo izskatu un dabisko stāvokli, vai nokrāso tos. 

15. Rūpīgi jāizplāno arī vannas istabas atrašanās vieta. Ideālā gadījumā jaunajai vannas istabai vajadzētu atrasties virs apakšējā stāvā esošās vannas istabas. Šādi sev ietaupīsi laiku un darbu griešanai un tehniskajiem darbiem. 

 Tu neesi viens 

Vai visa šī informācija nedaudz mulsina? Tā noteikti varētu būt. Ja nepieciešama praktiska palīdzība, VELUX ir uzņēmums, pie kā ir vērts griezties. Vairāk nekā 80 gadu garumā ienesot dienasgaismu un svaigu gaisu mājās, mēs esam izstrādājuši dažādus produktus un piederumus, kas atbilst ikviena vajadzībām. Ja tu vēlies aplūkot dažas papildu idejas, noklikšķini uz saites zemāk. 

Lasīt vairāk rakstu

VELUX jumta logu risinājumiem ir papildu priekšrocības

Paskaties, kas tie ir!

Kādēļ izvēlēties VELUX?

Pārveido telpas

Mūsu dienasgaismu nodrošinošie risinājumi palīdz iegūt papildu dzīvojamo platību zem jumta, vairo tevī patīkamas sajūtas, uzturoties mājās, kā arī kāpina tavu māju vērtību un kopumā vairo tavu labklājību.

Ceļ īpašuma vērtību

Vari būt drošs, ka tavs ieguldījums VELUX produktu risinājumos palielinās tava īpašuma vērtību un atmaksāsies ātri.

Sirdsmiers tavās mājās

Izmantojot mūsu plašo žalūziju, slēģu, rezerves daļu un remontdarbu klāstu, mēs nodrošinām, ka tu iegūsi vislabāko servisu.

Mēs esam šeit, lai tev palīdzētu

Mūsu komanda ir apņēmusies nodrošināt to, lai tu saņemtu vislabāko servisu, sākot no brīža, kad sazinies ar mums, līdz konsultāciju sniegšanai par iebūvēšanu.

Bezkompromisa kvalitāte

Tavas vajadzības ir mūsu kompass. Mēs esam nepārtraukti attīstījuši un pilnveidojuši savus produktus kopš 1941. gada, un mēs tos veidojam tā, lai tie būtu izturīgi.

Atbildīga izvēle

Tu vari uzlabot savas dzīves kvalitāti, izmantojot ilgtspējīgus risinājumus, kas ir izdevīgi tev un planētai.