Veselībai nepiemērotu ēku ietekme

Šobrīd viens no sešiem eiropiešiem - skaits, kas ir līdzvērtīgs visam Vācijas iedzīvotāju skaitam - dzīvo veselībai nepiemērotās ēkās, piemērma, ēkās ar pelējumu, tekošu jumtu, bojātiem pamatiem, kritiski paaugstinātu mitruma līmeni, šie faktori, apvienojumā ar nepietiekamo dabīgās gaismas apjomu, nepietiekamu vai pārmērīgu apkures līmeni rada nopietnus riskus cilvēka komfortam un pat veselībai. Dažās Eiropas valstīs šādās mājās dzīvo pat katrs trešais iedzīvotājs. 

Dzīve šādās ēkās, diemžēl, ļoti negatīvi ietekmē veselību. Šādu ēku iedzīvotāji vairāk kā  1½ sūdzās par veselības problēmām kā cilvēki, kas dzīvo veselīgās ēkās (skat. figūru pa kreisi) Attēls uzskatāmi demonstrē saistību starp neveselīgām ēkām un cilvēkiem, kas novērtējuši savu veselību kā "sliktu". 

Tādi faktori kā pelējums un augsts mitruma līmenis ne tikai ietekmē ēkas veselību, bet galvenokārt - iedzīvotāju veselību. Eiropas iedzīvotāji 1,5 reizes vairāk saskaras ar veselības problēmām, dzīvojot neveselīgās ēkās. 1 no 6 eiropiešiem - skaits līdzvērtīgs ar Vācijas kopējo iedzīvotāju skaitu

Maroš Šefčovič, Eiropas Komisijas Enerģētikas savienības priekšsēdētāja vietnieks, bija norūpējies, uzzinot Veselīgās mājas barometrā iegūtos datus un vēlējās, lai Veselīgās mājas barometra 2017 priekšvārdā tiktu iekļauts viņa komentārs. 

Pētījums mums atgādina, ka ēkas ir radītas, lai būtu veselīgas mājas iedzīvotājiem

uzsvēra Eiropas Komisijas Enerģētikas savienības priekšsēdētāja vietnieks Marošs Šefčovičs.

 

 

"Esošo ēku renovācija ES ir viens no nozīmīgiem dzinuļiem, lai sasniegtu klimata un enerģijas mērķus, " uzsvēra Šefčoviča kungs. ‘Energoefektivitātes prioritātes’ princips ir nozīmīgs veiksmīgai mērķu sasniegšanai. Renovācijas skaita pieaugums sniegs arī citas priekšrocības, piemēram, sekmēs būvniecības sektoru un palielinās vietējo darba vietu skaitu.

Izlasi Maroša Šefčoviča priekšvārdu šeit un apskaties zemāk viņa uzrunu. 

 Iekštelpu klimats ir viena no ES likumdošanas prioritātēm 

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks uzsvēra, ka ēkas ar labu iekštelpu klimatu var samazināt veselības aprūpes izdevumus un var nozīmīgi samazināt enerģijas nabadzības pieaugošās problēmas. Šie aspekti ir par pamatu Eiropas Komisijas ierosinājumam koriģēt Ēku energoefektivitātes direktīvu. 

Tas ir satraucoši, bet ne negaidīti, ka divas reizes biežāk cilvēki, kas dzīvo enerģijas nabadzībā, saskaras ar veselības problēmām, salīdzinot ar tiem cilvēkiem, kuri dzīvo piemērotākos apstākļos. Tas tikai vēlreiz apstiprina, cik svarīgi ir novērst enerģijas trūkumu, veicot renovācijas.

uzsvēra Šefčoviča kungs