MŪSU MĪLUĻI IR VISUZŅĒMĪGĀKIE


Bērni ir īpaši uzņēmīgi pret sliktu klimatu iekštelpās, jo viņu plaušas un smadzenes vēl nav pilnībā attīstījušās.


Bērnu istabās bieži vien ir vispiesārņotākais gaiss. Potenciāli kaitīgas emisijas rodas arī no citu avotu toksiskām daļiņām, piemēram, no rotaļlietām un elektroierīcēm, kuru bērnu istabās ir daudz. Nesen veiktā dāņu pētījumā tika atklāts, ka aptuveni pusei ģimeņu bērnu istabās CO2 koncentrācija naktī pārsniedz ieteicamo līmeni, un aptuveni katrā ceturtajā istabā tā trīskārt pārsniedz maksimālo ieteicamo CO2 līmeni.

SIMPTOMI

Gaisa piesārņojums un augsts CO2 līmenis var izraisīt tādas problēmas kā galvassāpes, miega traucējumus, nogurumu un grūtības koncentrēties. Slikts klimats iekštelpās var īpaši nelabvēlīgi ietekmēt bērnus. Tas tādēļ, ka viņi vēl aug un elpo ātrāk nekā pieaugušie.

RISINĀJUMI

Tālāk ir sniegti daži vienkārši padomi, kā bērnu istabā samazināt CO2 līmeni un uzlabot klimatu.

1.


Vēdiniet, radot caurvēju

Iekštelpās gaiss satur gāzes, daļiņas, bioloģiskās atliekvielas un ūdens tvaikus, kas var kaitēt veselībai. Telpas mājās ieteicams vēdināt vismaz 10 minūtes 3–4 reizes dienā. Bērnu guļamistaba ir jāvēdina no rīta, kad viņi rotaļājas un vakarā pirms gulētiešanas.

2.


Plastmasa ne vienmēr ir fantastiska

Uzkarsusi plastmasa rada toksiskus izgarojumus, tādēļ nodrošiniet, lai bērnu rotaļlietas neatrodas tiešā saules gaismā. Nenovietojiet plastmasas priekšmetus uz apsildāmās grīdas. Saskaņā ar ES regulu prasībām ir jālikvidē visas plastmasas rotaļlietas, kas ražotas līdz 2007. gadam, jo tajās ir konstatētas aizliegtas ķīmiskas vielas. Ja mājās ir vairākas istabas, mudiniet bērnu nerotaļāties guļamistabā, bet gan kādā no citām istabām. Tādējādi tiks samazināts potenciāli kaitīgā gaisa piesārņojuma daudzums. Lai uzlabotu klimatu iekštelpās, izmantojiet istabas augus, jo tie absorbē lieko CO2.

3.


Novērsiet pelējumu un putekļu ērcītes

65% eiropiešu vismaz reizi nedēļā veļu žāvē iekštelpās. Tas ir slikts ieradums. Veļai žūstot, gaisā uzkrājas mitrums, kas var izraisīt kaitīgu pelējumu un pārmērīgu mitrumu telpās. Ja iespējams, žāvējiet veļu citur. Tā paša iemesla dēļ ir pareizi jāvēdina vannas istaba. Savukārt putekļu ērcīšu iecienītākā vieta ir gulta, tādēļ regulāri mainiet gultas veļu. Ieteicams arī regulāri mainīt matračus un spilvenus. Lietotā matracī parasti mīt no 100 tūkstošiem līdz pat 10 miljoniem putekļu ērcīšu, savukārt 10% no divus gadus veca spilvena svara veido mirušās putekļu ērcītes un to izkārnījumi. 

Vai vēlaties uzzināt vairāk?

PASKATĪTIES PLAŠĀK

Papildus jaunai ikdienas kārtībai, ir svarīgi ievērojami mainīt arī klimatu mājas iekštelpās. 90% sava laika mēs pavadām telpās, un 2/3 šī laika — savās mājās. Dzīves kvalitātes iekštelpās uzlabošana jāsāk ar savām mājām.

 

Pilnveidojiet esošās telpas

Izdomājiet, kā varat “āru ienest iekšā”. Vairums no mums dzīvo pilsētvidē, tādēļ zināmā mērā mēs esam attālinājušies no dabas. Vidi iekštelpās var uzlabot pat tāds nieks kā daži puķupodi ar augiem, jo tiem piemīt gaisu attīrošas īpašības. Pārdomāti izmantojiet logus un durvis, veidojot skaistāku skatu pa tiem.

Pārdomāti paplašiniet telpas

Plašākas telpas ir patīkamākas un mājīgākas. Pārbūvējiet vai paplašiniet bēniņus, izmantojot tādus risinājumus, kuri nodrošina vairāk svaiga gaisa un dienasgaismas.

Pārvākšanās uz citu mājokli

Meklējot jaunu mājokli, jāņem vērā, ka vecos īpašumos var būt tādi apstākļi, kas nelabvēlīgi ietekmē klimatu iekštelpās. Piemēram, noteikti pārbaudiet, vai visi logi ir pilnībā atverami un darbojas, jo īpaši virtuvē un guļamistabā. Plānojot remontu, izvēlieties gaišākus krāsu toņus. Tādējādi tiks radīta virsma, kas labāk atstaro gaismu.


DIENASGAISMA VAR PAR 15% UZLABOT BĒRNU SPĒJU MĀCĪTIES

Pētījumos tiek pierādīts, ka labi apgaismotās telpās mācību process ir efektīvāks nekā vāji apgaismotās telpās. Nav šaubu, ka to pašu var apgalvot arī par mājām un darba vietu.

KAS JUMS BŪTU JĀDARA

Labāku gaisu un dienasgaismu mājās var iegūt dažādos veidos. Dažkārt to var panākt ātri un vienkārši, bet citkārt — ilgstoši, tomēr jebkurš no tiem nodrošina uzlabojumus ilgtermiņā.